Sokol Praha - Libeň v zastoupení na 13.světové gymnaestrádě

 

 Po úspěšném Sletovém roce jsme v Sokole Libeň neodolali výzvě zúčastnit se také 13.světové gymnaestrády v rakouském Dornbirnu. Hojná účast na sletech patří k tradici naší jednoty a protože obě skladby přihlášené pro gymnaestrádu jsme v jednotě nacvičovali, téměř nic nebránilo vydat se do Dornbirnu. Za naší jednotu se do Rakouska vydali M.Chlumský, J.Přech, V.Voráč, J.Kudroň ve skladbě Výlet s aerobikem a J.Novák, P.Voráč za Chlapáky II. Celkový počet účastníků z ČR byl 795, z toho ČASPV 457, ČOS 286, fakulty FTVS 33, Flying boys 6 a vedení 13.

  Přivítání a první dojmy na škole Hauptschule ve vesnici Sulz-Röthis byly překvapením snad pro každého. Nikdo nečekal po škole několik desítek českých uvítacích nápisů, národní vlajku a stylovou výzdobu tříd. Velmi příjemní a vstřícní byli nejen naši hostitelé – převážně z řad dobrovolníků, ale také místní obyvatelé. Domluvit se bylo možné německy nebo anglicky.

 Na místě byly připraveny brožury se základními informace, kupóny na obědy a večeře, nechyběly mapy, program akcí v Dornbirnu a okolí, tipy na výlety… Nutno říci, že jsme si již z Prahy přivezli dobře zpracovanou brožuru se spoustou užitečných informací od ČOS.

 V prvních dnech bylo počasí dosti sychravé, před úvodním ceremoniálem při řazení se nad stadionem spustil déšť. To však organizátory nezaskočilo, pohotově všem 22 000 účastníkům z 56 zemí rozdali pláštěnky. Naštěstí déšť ustal a tak úvodní slavnostní ceremoniál již probíhal bez jakýchkoliv komplikací. V úvodu při představení symbolu živlu vody zazněna nám dobře známá skladba Vltava od Bedřicha Smetany. Závěrečný odchod účastníků na vlak prověřil naplno místní dopravu, pochopitelně nevyhnutelné bylo čekání několik desítek minut. Vždyť město Dornbirn má pouhých 45 000 stálých obyvatel a v době gymnaestrády vítalo přes 175 000 hostů.

 Na žádném večeru ve školách nechyběl bohatý program plný zpěvu, tance a zábavy, několikrát přišli i místní obyvatelé a starostové obcí Sulz-Röthis. Velmi dobrý dojem na nás zanechal pro českou výpravu zvlášť připravovaný „národní večer“. Celou řadu gymnastických a tanečních vystoupení završila zpěvačka Veronica s písní Come together, officální písní gymnaestrády. Vyvrcholením byl i později závěrečný večer, kdy zástupci české výpravy spolu s místními starosty a zástupci průvodců-dobrovolníků si vzájemně předaly dary a upomínkové předměty.

 Bohatý a nepřetržitý program připravili organizátoři po celý týden, v osmi halách se prostřídaly stovky vystoupení ze všech 56 zemí světa. Cvičilo se také na otevřených pódii v okolí Dornbirnu, ve městech  Bregenz, Hohenems, Rankweil, Höchst,  Hard,  Feldkirch a Wolfurt. Česká výprava v průběhu týdne prostřídala několik hal a Messestadion. Nechyběla ani vystoupení zdravotně hendikepovaných, u leckterých diváci při potlesku povstali. Výkony byly různorodé, většina dosahovala vysoké profesionální úrovně. Na druhou stranu byla i některá vystoupení, která by měla problémy i uspět na Přehlídce pódiových skladeb každoročně pořádané v Tyršově domě v Praze. Přesto sportovní duch se nesl celým týdnem a bylo jedno odkud kdo je, nebo jak vypadá, všichni dohromady byli v tu chvíli jeden národ sportu a víc než platilo moto gymnaestrády „come together. be one.“.

 O naplnění všech žaludků vystupujících se v několika halách starali stovky kuchařů a dobrovolníků, organizaci sezení precizně zajišťovala rakouská armáda. Denně se vydávalo přes 16 000 obědů, veškeré jídlo mělo označení bio, tedy symbol zdravých potravin, a především bylo dobré .

 Veselo bylo také s řidiči jezdící s kloubovými autobusy po speciálně určených trasách, spíše na kroutících se cestičkách mezi poli, kde i leckterý osobní automobil by měl problémy se vejít. Oplývali skvělým řidičským uměním a většina z nich se za týden naučila pozdravy v několika jazycích, nechybělo ani české „ahoj“. O řízení dopravy se staraly převážně policistky a kde jen to bylo možné, upřednostňovaly gymnaestrádní autobusy.

 Podnikli jsme také několik výletů na blízké soutěsky, horu Pfander 1064m n.m. a do Lichnštejnska, kde nás překvapila dobře česky hovořící mladá průvodkyně. Nejaktivnější v tomto směru byli zástupci z Holanska, často se z úst studentek ozývalo nám známé heslo „kdo neskáče, není Čech“.

 Myslím si, že většina účastníků prožila celou gymnaestrádu naplno a málokomu se po týdnu z tohoto prostředí chtělo už domů. Poslední dny patřili vzájemné přátelské výměně dresů mezi jednotlivými účastníky ze všech zemí. A tak spousta z nás si domů přivezla zajímavou upomínku.

 Závěrem vzpomeňme však i na přípravu gymnaestrády. Českou obcí sokolskou byly přihlášeny skladby Výlet s aerobikem a Chlapáci II. Secviky postupně začaly již koncem roku 2006 a vrcholily v březnu celorepublikovým srazem v Turnově, kde bylo také představeno reprezentační oblečení. Generálka se uskutečnila 6.7.2007 před odjezdem do Dornbirnu na hřišti škol v Praze-Řepích.

 Samozřejmě, že každá účast i něco stojí, ať už zahrneme cestu, reprezentační oblečení, ubytování, stravu či místní dopravu. První odhad hovořil o částce 17tis Kč pro jednoho cvičence, nakonec po všech dotacích byly náklady téměř poloviční. Tento fakt se bezesporu projevil na účasti cvičenců skladby Výlet s Aerobikem, kdy ze zájemců v prvopočátku již odpadla v podstatě zcela kategorie „mladých studentů“, které gymnaestráda mimo jiné oslovuje. To vedlo také k nižší účasti z Libně než obvykle na obdobných akcí bývá zvykem.

 I přesto pro většinu z nás, kteří jsme byli na gymnaestrádě poprvé šlo určitě o veliký a nezapomenutelný zážitek a myslím se, že i všichni se těší na další již v pořadí 14.gymnaestrádu, která se uskuteční v r.2011 ve švýcarském Lausanne.

 

Sepsal P.Voráč