T.J. SOKOL Praha - Libeň

Co je SOKOL ?

Sokol je nejstarší tělocvičnou organizací v České republice, která vznikla již v roce 1862 a brzy se rozšířila do celého světa. Jeho posláním bylo od začátku přispívat k všestrannému rozvoji člověka po stránce tělesné i morální a působit tím na povznesení celé společnosti. Svým vlasteneckým zaměřením měl Sokol silný vliv na formování národního cítění a jeho téměř 140 letá historie je odrazem pohnutých událostí v Evropě.

Základní organizační jednotkou Sokola jsou tělocvičné jednoty, které se sdružují do sokolských žup. Ústředím je Česká obec sokolská (dále jen ČOS). Sokolská organizace nabízí všem zájemcům rozsáhlý program pro využití volného času. Umožňuje zvýšení fyzické zdatnosti tělovýchovnou a sportovní činností všestranného a speciálního charakteru, ale také účast na kulturním a společenském životě sokolských jednot. Právě toto spojení je pro Sokol typické.

Program Sokola je otevřený a přístupný všem novým směrům. Již přes sto let se zabývá tím, co se dnes nazývá "sport pro všechny". Tzv. sokolské cvičení probíhá v oddílech všestrannosti, kam docházejí cvičenci bez rozdílu věku a kde se uplatní i méně obratní a zdravotně handicapovaní. Sokolské prostředí působí i na rozvoj kladných morálních vlastností a radost přináší též činnost v kolektivu. Činnost cvičitelů řídí metodicky i organizačně náčelnictva mužů a žen ČOS. Patří sem i rozsáhlý úsek pobytu v přírodě a turistiky, jehož tradice sahají v Sokole až do dvacátých let.

Pohybově nadané jedince sdružuje Sokol ve více než 1800 sportovních oddílech v 60 druzích sportů..Mládež i dospělí zde dostávají možnost účasti na sokolských i veřejných soutěžích a získávají výkonnostní třídy i mistrovské tituly. Již dnes jsou v řadách sokolů také mistři světa a Evropy. O tento úsek se stará odbor sportu ČOS, který také dbá, aby byly metody a formy trenérské práce na výši doby. O výchovu cvičitelů a trenérů pečuje v Sokole Ústřední škola České obce sokolské. O morální působení na cvičence a zájmovou činnost společenskou a kulturní pečují cvičitelé, trenéři a vzdělavatelé.

Sokol usiluje o to, aby se tělovýchova a sport staly součástí životního stylu a každodenní potřebou našich občanů. Chce také zaujmout - po nucené odmlce 40 let - své nezastupitelné postavení v životě národa. O správném směru České obce sokolské svědčí i v roce 2004 udělená cena Pierra de Coubertina mezinárodním výborem pro fair play při UNESCO.

r.1994 - PO 46 LETECH OPĚT NA STRAHOVĚ - XII. VŠESOKOLSKÝ SLET

Po 46 leté odmlce se konal v Praze na Strahově XII.všesokoský slet. Masarykův stadion postupně naplnilo přibližně 23 000 cvičenců, z toho 1800 ze zahraničí. Proběhl také průvod Prahou, sportovní soutěže, kulturní a společenské akce, setkání zahraničních sokolů na představení Prodané nevěsty v Národním divadle. Slet navštívil i prezident České republiky Václav Havel. V úvodu vystoupení se ozvaly pražské zvony a Sukův pochod V nový život. Menšímu počtu cvičenců v některých skladbách byla i dobře přizpůsobená velkoplošná choreografie. Slet dokázal, že Sokol opět žije.

r.2000 - NEZAPOMENUTELNÉ OKAMŽIKY XIII. VŠESOKOLSKÉHO SLETU

XIII. všesokolský slet je historií. Skončil velkým úspěchem obnoveného Sokola a dokumentoval, že jeho činnost je správně zaměřena na trvalý rozvoj tělesné výchovy a sportu ve prospěch zdraví našich občanů. Pochopili to diváci, kteří po oba dny naplnili tribuny Rošického stadionu. Slet ocenil významným způsobem prezident ČR Václav Havel, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus, předseda vlády ČR Miloš Zeman a další význačné osobnosti.

Všechny skladby tělovýchovných vystoupení, ve kterých vystupovalo přes 20 000 cvičících, byly vysoce oceněny diváky. Dále byly organizovány sportovní soutěže v badmintonu, malém euroteamu, akrobatickém rock and rollu, ve florbale, moderní gymnastice, ve všestrannosti, jachtingu, plavání atd. Desetitisíce sokolských sportovců dokázali, že slet není pouze Strahov.

Vyvrcholením turistických akcí - "sletových vrcholů" - kterých se zúčastnilo od 18. září 1999 na 6000 tisíc účastníků byl 30.června na nádvoří Tyršova domu Sletový den turistiky.

Součástí XIII. všesokolského sletu byly kulturní akce - první přehlídka sokolského divadla, přehlídka folklórních souborů na Výstavišti, koncert v paláci Adria, setkání s lidovou písní v kostele sv. Klimenta v Praze 1, výstava "Sokol dnes a zítra", která vzbudila velký zájem.

Významnou součástí XIII. všesokolského sletu byla Mezinárodní konference pod záštitou TAFISY (mezinárodní organizace sportu pro všechny) ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu UK Praha.

Jedním z vrcholů XIII. všesokolského sletu byl nedělní průvod za významné účasti přihlížejících Pražanů. Ukázal, že Sokol není pouze minulost, ale mladá a sebevědomá přítomnost. ...o mnoho přišel, kdo nebyl na sletu.

PŘIJĎTE I VY CVIČIT

A SPORTOVAT

DO NĚKTERÉ Z PRAŽSKÝCH SOKOLSKÝCH

TĚLOCVIČNÝCH JEDNOT A ODDÍLŮ

 

Více na https://www.sokol.eu/bud-sokol

 

Ústředí:

ČESKÁ OBEC SOKOLSKÁ

Tyršův dům

Újezd 450

118 01 Praha 1

(c) 1999-2022 T.J. Sokol Libeň, Zenklova 37, Praha 8, kontaktujte nás