Kresba Mikoláše Alše v „Alšově sále“

Jedná se o tzv. KARTÓN (to je pozorně provedená obrysová kresba). Kartóny jsou malovány jako předlohy pro provedení kreseb na omítkách, buď uvnitř nebo vně budov. Mezi prvními kartóny namaloval v r. 1876 „Chorál svatováclavský“ a v r. 1891 cyklus „Život starých Slovanů“. Nejviditelnější jeho kresby jsou na tzv. Wiehlově domě na rohu Vodičkovi ul. a  Václavského nám., Rottův dům na Malém nám., nebo Storchův dům na Staroměstském nám.

Náš kartón má letopočet 1898 a je pravděpodobně z cyklu „svatováclavského“. Libeňské sokolovně jej po mistrově smrti po roce 1913 daroval Alšův syn. Představuje legendu z doby, kdy Přemyslovci obsazovali některá knížectví v zájmu spojení země. Sv. Václav je ve válečném postavení s Radslavem Zlickým (zvaným též Kouřimský) a vyzývá Radslava, aby si spor o území vyřídili mezi sebou a tím rozhodli, kdo zvítězí, z důvodů,  aby uchránili lid i zem před zničením.

Kresba je od r.1997 nově zrestaurovaná a opatřena ochranným plexisklem.